استفاده بهینه در باغداری

این افراد به دلیل وضعیت آب و هوایی منطقه  در طول سال  بشرح زیر عمل می کنند: فروردینو اردیبهشت موقع کشت بذرمی دانند وخردادماه و سه ماه تابستان را به دلیل گرما و بارندگی کم همچنین  ناباروری زمین ، تنها به برداشت حاصل کشت اوایل بهار اکتفا می کنند و اگر زمینی  زیر کشت نداشتند حتی اگر دسترسی به آب هم داشته باشند از این زمین ها کار نمی کشندتا اینکه با بارش باران پاییزی هنگام کشت بعضی از اقلام مانند لوبیا فرا می رسد و پصس از برداشت ان باز زمین ها بلااستفاده باقی میماند.

سه دلیل ضعف عدم دسترسی به باغداری ساکنین این مناطق  عبارت است از : 1- مقدار زمین محدود. باید توجه داشت که ساکنین این روستاها خرده کشاورزند . بعبارتی نه تنها در باغداری دارای مقدار زمین  کافی نیستند بلکه در کشاورزی (شالیکاری ) نیز عمده ساکنین گیلان دارای  زمین  کافی نیستند بلکه آنچه از این زمین ها حاصل می شود کفاف خوراک سالیانه آنان است . به همین منظور کشاورزان عموما ً از طبقه کم درآمد هستند. ( بطور میانگین هر کشاورز  دارای سه هکتار زمین زیر کشت شالی دارد این در خالی است که دراستان مازندران هر کشاورز زمین بیشتری را داراست ).2-عدم آشنایی از دانش باغداری.اگر چهازتجارب کافی( مناسب محیط آب و هوایی که در 
آن بسر می برند بر خورداند )اما  کافی نیست . 3-عدم دسترسی  به ابزار  ماشینی برای باغداری و بعبارتی مکاتیزه نشدن  باغداری .

با وجود این سه مشکل عمده ، می توان از دلایل دیگر از جمله بازار فروش محصول ، مسائل فرهنگی و غیره نام برد. بنابر آنچه گفته شد  برای مقابله با این چند مشکل  باغداران با داشتن زمین زیر کشت محدود، مجبوربه استفاده بهینه و بیشتری از زمین خود هستند و این کار نیازمند پشتکار ، دانش و استفاده حداکثری از زمین هایی است که در حاشیه  باغ  زیر کشت بی مصرف باقی مانده اند .

همچنین  سازمان های دست اندر کار کشاورزی و باغداری ( وابسته به دولت ) می توانند نقش اساسی در این رابطه داشته باشند  از جمله برگزاری  کلاس هایی مربوط به باغداری  بطوریکه  با فراخوان  روستائیان برای  حضور در کلاس  که در مسجد محل یا در مدرسه  برگزاری می شود  اصول  علمی و درست باغداری  و راه های  استفاده بهینه را به انان آموزشداده شود .اینجانب تلاش دارم تا از طریق همین وبلاگ  تجارب شخصی خود را در رابطه با موارد بالا در اختیار باغداران عزیزاین مناطق قرار دهم. 

 

/ 0 نظر / 23 بازدید