با  کشیدن کانالی که از سد تاریک منشاء  می گیرد  کم آبی  مزارع روستای مان (پا مسار ) رفع گردید .  برای  سا خت این کانال  بهمراه جاده  آن ،زمین هارا به  مبلغ هر متر یک تا دو ریال  خریداری می کردند و  درخت های  زیادی  توسط بلدوزر از بین رفتند که  هیچیک از درخت های  کنونی به ارتفاع و قطر  تعدادی از  آنان   نمی رسند . این درختان  مکانی برای استراحت و  پرواز انواع پرنده گان بود  .سا خت این کانال  بهمراه جاده آن ، موجب  ارتباط  بسیاری از  روستا ها  به هم گردید  .  مردم  پیش از  ساخت کانال ، از آب چشمه یا آب  رود خا نه های  جاری از کوهستان یا چشمه ها  و یا به امید بارش باران ، کشاورزی می کردند  .با آمدن کانال بود که  گستره مزرعه برنج کاری بیشتر شد. بخاطر دارم  او لین باری که آب سرد نوشیدم  کو دکی بودم که برای تماشای   بلدوزری  که در ساخت جاده  شوسه  و کانال  محلمان مشغول کار بود ، رفته بودم   ،.هنگامی که  راننده بلدوزر  خواست آب خنک  یخ دار بخورد من  نیز  یک لیوان از آنرا  گرفتم  اما  هنگام نوشیدن فکر می کردم توی آب  فلفل است !!  

  هر ده ای دارای میرآب  بود  که  وظیفه تقسیم آب و مرجع شکایات مردم در مورد آب بود .  

     آبی که  توسط کانال از رود خا نه سپید رود منشاء می گرفت دارای ا نواع  ما هی بود ، حتی  روخا نه های کوچک منشعب از آب کانال نیز آنقدر  ماهی داشتند  که ما سرگرم ماهی گیری شویم .تاريخ : ۱۳٩٤/٦/٢٦ | ٦:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : یونس محمدی پور | نظرات ()تاريخ : ۱۳٩٤/٦/٢٦ | ٦:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : یونس محمدی پور | نظرات ()

دفع ناصحیح زباله در روستاها یکی از مشکلات محیط زیستی است که با خود تبعات مختلفی را بهمراه دارد. از جمله  این مشکلات و تبعات ، آلودگی محیط است بطوریکه  انواع حشره مانند مگس و پشه می تواند ساکنان این مناطق را در معرض آلودگی  قراردهد .آلودگی رودخانه ها از دیگر این مشکلات است . اما بخشی از  ایجاد آلودگی مربوط به  هدر دادن  قسمتی از زمینی است که روستا ئیان  زباله های خود را آن مکان می ریزند انواع پلاستیک و مواد ی که به راحتی تجزیه نمی شوند زمین های این روستائیان را  برای فعالیت کشاورزی و باغ داری  نامناسب می کند آب های زیر زمینی را آلوده می کند و...

عکس مربوط است به کانالی که از پیس سار و باغبانان می گذرد . آب بندی که در باغبانان (گلوف) وجود دارد براحتی  این آلودگی و دفع نا بهنجار  زباله ها را نشان می دهد . این کانال در زمان بچگی مان مکان  شنا و ماهی گیری بود /یونس محمدی پورتاريخ : ۱۳٩٤/٦/٥ | ٦:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : یونس محمدی پور | نظرات ()

سیزدهم شهریور هر سال یاد آور شهادت دوست و برادر عزیزم ابراهیم نوری مقدم است . سال 59 بود و من به همراه وی و چند نفر از  همکلاسی ها و آشنایان  همدوره شدیم که از جمله  آنان ، شهید کاظم آرش از نوگوراب فومن بود.در آن سال ها  ما دیپلمه ها بایستی برای اعزام از طریق ژندارمری تالش اقدام می کردیم به همین  خاطر شب را در یکی از منازل یکی از آشنایان ماندیم تا فردای آن روز  ساعت اعزاممان برای پادگان شاهرود فرا رسید .بعضی از مسائل فکری ای که بای بنده وجود داشت منجر بدان شد که پس از چند روزی پادگان شاهرود را ترک کنم . این تصمیم و باز گشت دوباره ام به پادگان منجر به جدائی مان در همدوره  گی شد بنحوی که بنده را به چهل دختر بردند. این موارد باعث گردید که در تقسیم  بندی پس از دوره آموزشی  بنده از ابراهیم و سایرین جدا شدم ...

کسی نبود که از سیرت خوب و خوش اخلاقی ابراهیم  و کاظم آرش  بی خبر باشد. ابراهیم در جنگ داخلی توسط کومله  در حالی که در حال کمک به سربازی بود  ، مورد اصابت تیر دشمن قرار گرفت .یاد این  عزیزان گرامی باد . تاريخ : ۱۳٩٤/٦/۳ | ۸:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : یونس محمدی پور | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.